הכל על הפלות

דיכאון אחרי הפלה נפוץ יותר מדיכאון אחרי לידה!!!

אשכול הותחל ע"י: אור העולם   בתאריך: 05-21-2009 23:43   תגובות: 0
  21 May 2009, 23:43
אור העולם לא נמצא עכשיו באתר. פעילות אחרונה ב: 1/1/0001 12:00:00 AM אור העולם

Not Ranked
הצטרף ב 06-25-2007
דיכאון אחרי הפלה נפוץ יותר מדיכאון אחרי לידה!!!

פסיכיאטר מטפל במצבים נפשיים וריגשיים שנגרמים הן בגלל שינויים פנימיים ספוטנטניים והן כתוצאה משינויים חיצוניים הנכפים על האדם. דוגמא לשינויים חיצוניים הנכפים על האדם הגורמים להפרעות נפשיות הן טראומות שונות כגון בשדה הקרב או עקב תאוהנות דרכים החושפות את האדם לפתח הפרעות חרדה (כולל פוסט טראומה) ודיכאון.

הריון והולדה הם זכויות טבעיות שמוקנות לכל יצור מעצם בריאתו. ההורות, לעומת זאת, אינה כה מובנת מאליה ולמרות שיהיו כאלו שיראו בה תפקיד טבעי, אנו מודעים לכך שיש כאלו שלא מצליחים בכך באופן אינטואיטיבי וזקוקים להדרכה והכוונה אפילו בשנות הורותם המתקדמות יותר.

נראה שהריון מנקז לתוכו הן את המרכיב האינסטינקטואלי – הרצון להתרבות ולהותיר חותם בעולם , את המרכיב הריגשי הנרכש של תפקיד ההורות, מקום האם והאב בחברה. יחד עם שני הצדדים הללו, נכנס גם המרכיב של מבנה הנפש או האישיות של שני בני הזוג לתמונה- מה השאיפות של כל אחד מבני הזוג, עד כמה תפישת הערך העצמי של האב מושפע מיכולתו להיות אב ועד כמה ערכה העצמי של האישה נקבע על פי יכולתה להביא לעולם ילד.

דיכאון לאחר לידה היא הפרעה נפשית מוכרת הן בספרות המקצועית פסיכיאטרית והן בציבור הרחב. פסיכיאטרים מכירים במספר גורמים עיקריים המגבירים את הרגישות של האישה לפתח דיכאון לאחר לידה וביניהם: דיכאון קודם ובעיקר דיכאון לאחר לידה קודם, חוסר תמיכה של הסביבה בתקופת ההריון ולאחר הלידה וכמובן, מהלך הריון ולידה טראומתיים.

הפסקת הריון יכולה להיות אירוע טראומתי הן עבור האישה והן עבור בן זוגה.אנו מכירים באבחנה שלאחר אירועים משמעותיים בחיים, אנשים חשופים לשינויים רגשיים ונפשיים כגון התפתחות חרדה, דיכאון ואף פסיכוזה. חלק מהתיאוריות המסבירות את התפתחות הדיכאון או החרדה לאחר אירועים טראומתיים מתבססות על ההכרה שאירוע טראומתי מהווה "שבר" ברצף החיים שגורם לאדם לערער ביכולת שלו הפנימית לשלוט בעולם החיצון במידה מספקת.

אם התיאוריה הזו נכונה, הרי שמצבים שבהם קיימת "שליטה בגורל" או כאשר ההחלטה היא מודעת ובעלת משמעות הישרדותית, הדבר אמור להגן מפני התפתחות משברים נפשיים, יחסית לאלו שאיבדו שליטה על חייהם ועל אירועים שונים בחייהם.

הספרות הפסיכיאטרית עשירה במחקרים שונים על ההשפעה של סיבות הפסקת ההריון על בריאותה הנפשית של האישה. המחקרים תמימי דעים שהפסקת הריון טראומתית בגלל עובר פגוע עלולה להביא לתחלואה נפשית משמעותית בקרב נשים. מחקרים מצביעים על כך שהפסקת הריון בשליש השני או השלישי להריון עקב מחלת עובר עלולה לגרום להפרעות נפשיות כגון דיכאון וחרדה, שנמשכות אף מעבר לשנה שלאחר האירוע, בשיעור של עד 17%. לעומת נשים אלו שעברו הפלה יזומה, מתוכננת, עקב מצב רפואי של העובר, נשים שילדו בלידה מוקדמת, בטרם עת, סבלו רק בשיעור של כ 7% מחרדה או דיכאון. לעומת נשים אלו, קבוצת הנשים שילדו בלידה במועד הטבעי, לא סבלו מהפרעות נפשיות כלשהן.

המשמעות של הממצאים האלו גדולה ביותר: גם שליטה בגורל אינה מחסנת מפני פגיעה נפשית. יותר מכך, הסביבה צריכה לתת את הדעת למצוקה של אישה שאיבדה את העובר מכל סיבה שהיא ולא להתייחס לתסמינים הנפשיים והריגשיים שבאים לידי ביטוי בשלווה מכיוון שהתסמינים הללו, עלולים להשאר ולגרום לנכות קשה אף מעל שנה לאחר האירוע הטראומתי.

טיפול תרופתי על ידי פסיכיאטר יכול לקצר משמעותית את הסבל ולהפחית מהסיכון שההפרעה תחזור על עצמה בעתיד.


  
 עמוד 1 מתוך 1 (1 פריטים)


אתה יכול לצרף קבצים להודעות
אתה יכול לפרסם הודעות בפורום
אתה יכול לפרסם תגובות בפורום
אינך יכול לערוך את ההודעות שפרסמת
סטיסטיקות פורום: פעיל
Forum is unmoderated
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

לקישורים נוספים...