פורום חברה

סיפור מרגש לחנוכה

אשכול הותחל ע"י: אור העולם   בתאריך: 12-06-2007 15:38   תגובות: 1
  06 Dec 2007, 15:38
אור העולם לא נמצא עכשיו באתר. פעילות אחרונה ב: 1/1/0001 12:00:00 AM אור העולם

Not Ranked
הצטרף ב 06-25-2007
סיפור מרגש לחנוכה

פולין תר''פ. שנה קשה היתה זו לאחינו היהודים אשר בפולין. האוירה היתה ספוגה קנאה ומשטמה. מדי פעם היו הנכרים עורכים פוגרומים ביהודים. באוירת האימה והפחד שאפפו את יהודי פולין, לא ההין איש מהם לצאת שלא לצורך לרחוב אף לאור היום, קל וחומר שלא בלילה. עם רדת החשיכה הסתגרו היהודים בבתיהם והגיפו את הדלתות בבריחים ותריסים. ובאחד מלילות אלו - חל חג החנוכה. היה זה ערב פלישת הבולשביקים לפולין.

01/03/2004 צוות מסורת

פולין תר''פ.
שנה קשה היתה זו לאחינו היהודים אשר בפולין. האוירה היתה ספוגה קנאה ומשטמה. מדי פעם היו הנכרים עורכים פוגרומים ביהודים. באוירת האימה והפחד שאפפו את יהודי פולין, לא ההין איש מהם לצאת שלא לצורך לרחוב אף לאור היום, קל וחומר שלא בלילה. עם רדת החשיכה הסתגרו היהודים בבתיהם והגיפו את הדלתות בבריחים ותריסים. ובאחד מלילות אלו - חל חג החנוכה.
היה זה ערב פלישת הבולשביקים לפולין, הרבה דמעות ותחינות הרעיפו היהודים בלילה זה בהדליקם את נרות החנוכה. ידוע ידעו היטב כי סכנה חמורה אורבת להם בשל הדלקת הנרות. לפי גזירת המלכות, אסור היה באיסור מוחלט להאיר את הבתים באור כל שהוא, משום כך הדליקו את הנרות שלא כדרכם - בתוך הבית, מאחורי התריסים המוגפים.
לא כולם. יהודי אחד שם נפשו בכפו. נרות החנוכה ומצוות התורה יקרים היו לו מחייו. סיכן את עצמו, והדליק את הנרות כדרכו – על אדן החלון. משראו זאת הפולנים, העלילו עליו כי מאותת הוא איתות ריגול לאויב שגייסותיו חונים מעבר לנהר. הובא היהודי בפני בית משפט צבאי.
***
יום מעונן וגשום היה, אך על אף מזג האויר הקר, נאספו המוני נוצרים בכיכר השוק, עד כי מלא היה בהמולת אדם. עיני כל היו נשואות אל השולחן הארוך סביבו ישבו הגנרלים, שרי הצבא ואישים רמי דרג. ההמונים דחקו ודחפו זה את זה והשמיעו קריאת ''בוז ליהודי המרגל, מוות ואבדון לכל היהודים! כולם מרגלים!!!''
שוטרים וחיילים הצליפו במגלבים מעל לראשי ההמון ופילסו דרך ליהודי שהובל כבול בשלשלאות ברזל. פניו היו שקטות ורגועות והוא צעד עם מלויו – אל הגרדום. על אף קריאות הזעם והגידוף שסביבו לא הועם ברק עיניו הזוהרות. מבתים רבים הציצו פנים של יהודים מבוהלים ומפוחדים, אך מה יכולים אומללים אלו לעשות למען בן עמם ההולך למות על קידוש השם?
היהודי הועמד ליד השולחן הארוך, ניתן אות והושלך הס בקהל, אחד הפקידים קם על רגליו וקרא בקול נמרץ ממגילה ארוכה לאמור: ''אתה נידון למוות ביריה. יסלח לך האלוקים על פשעך הגדול. בגדת במולדתך האהובה, שרצית למוסרה ביד אוייב על ידי אורות האיתות שלך.''
מיד העמידו את היהודי כשפניו אל הקיר. ההמון הצמא לדם רעש וגעש. פעמוני הכנסיה צלצלו בחוזקה, ולועי הרובים כוונו אל מול היהודי, הכל חיכו בנשימה עצורה לפקודה: ''אש''!
לפתע נשמע קול שעטת סוסים דוהרים מרחוק. אלו הלכו וקרבו במהירות, המצביא העליון של המחוז הגיע וצעק במלוא גרונו: ''הנה, הבאתי לכם עוד יהודים מעיירה אחרת!'' קני הרובים הורדו, הושלך הס. ואז פנה המצביא העליון אל שני היהודים שהביאו חייליו עמם ואמר: ''הגידו יהודים, ההדלקתם אמש נרות בחלונותיכם? כן, או לא?''
''כן, אדוננו השר'' ענו היהודים.
''ומדוע?'' הוסיף השר ושאל.
''מנהג קדוש הוא לנו בכל שנה ושנה,
לזכר הניסים והנפלאות שעשה ה' אלוקינו לאבותינו, בימים ההם – בזמן הזה''.
''מתי היו ניסים אלו?'' שאל המצביא הסקרן.
''אדונינו השר, לפני יותר מאלפיים שנה.''
''לא נכון, יהודים – לא ולא אמר המצביא. לא לאבותיכם בלבד עשה ה' את הניסים הללו, אמש – עשה לנו נס גדול! מוקפים היינו אוייבים בחשכת הלילה בסביבה זרה לנו, לא ידענו לאן ננוס וסכנה איומה נשקפה לנו. רק הודות לשביבי האור שנצנצו מחלונותיכם ניצלנו''.
היהודים שוחררו לאכזבת ההמון צמא הדם, ולשמחת יהודי העיירה, ולשרשרת ניסים שעשה לנו ה' בימי החנוכה –נוסף גם נס זה.
בימים ההם בזמן הזה.

* * *


  
  30 Nov 2009, 18:45
אור העולם לא נמצא עכשיו באתר. פעילות אחרונה ב: 1/1/0001 12:00:00 AM אור העולם

Not Ranked
הצטרף ב 06-25-2007
Re: סיפור מרגש לחנוכה
בס"ד

מי שמכיר סיפורים מרגשים בנושא חג החנוכה הבעל"ט מוזמן לכתוב כאן!!!
ברכת חנוכה שמח!

  
 עמוד 1 מתוך 1 (2 פריטים)


אתה יכול לצרף קבצים להודעות
אתה יכול לפרסם הודעות בפורום
אתה יכול לפרסם תגובות בפורום
אינך יכול לערוך את ההודעות שפרסמת
סטיסטיקות פורום: פעיל
Forum is unmoderated
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

לקישורים נוספים...